Bandomoji svetainės versija. Atsiprašome už laikinus nepatogumus.

Panevėžio muzikos mokykla

Bronius Kutavičius „Strazdas – žalias paukštis“

Spalio 27 ir spalio 29 dienomis, Panevėžio muzikiniame teatre įvyko Broniaus Kutavičiaus ir Sigito Gedos operos-poemos „Strazdas – žalias paukštis“ premjera. Premjeros partnerė – 75 metų jubiliejų švenčianti Panevėžio muzikos mokykla, siekianti pelnyti kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus vardą. Šios operos – poemos pastatyme, šalia vargonėlių, smuikų ir violončelių, teatro choro, kur dainuoja ir mūsų mokyklos mokytojos: Sandra Baronienė, Agnė Jakštonienė, Lijana Stundžienė, Alina Urbonavičienė, Vaiva Šateikaitė, ypatingai svarbų vaidmenį užima lietuvių tautiniai instrumentai: skudučiai, skrabalai, kanklės, birbynės, armonika, įvairios barškynės ir tarškynės. Šiais žaviais instrumentais archajiškus muzikinius vaizdinius, gamtos žaismo įspūdį kūrė mūsų mokyklos mokiniai: Marija Briedytė, Dovydas Skuja, Rugilė Pšibišauskaitė, Martynas Pšibišauskas; mokyklos vadovės: direktorė Žydrūnė Pilkauskienė, direktorės pavaduotoja ugdymui Jūratė Tarasevičiūtė; mokytojai: Snieguolė Alijošaitienė, Alvyda Beržonienė, Jolanta Virginija Klišienė, Asta Vinckienė, Vidas Klišys – grupės vadovas.

Kūrinys nėra lengvas – nuolat besikeičianti dinamika, būtinybė matematiškai tiksliai groti ritmą, išlaikyti, kartais net komplikuotai sudėtų įvairių pavienių ir besitęsiančių muzikos garsų ritmo pulsaciją – buvo nemenkas iššūkis.

Mintys po įvykusios premjeros:

„Strazdas-žalias paukštis“ yra išskirtinė opera. Nuostabūs solistai, pribloškianti choreografija, magiški kostiumai ir antgamtiška muzika. XX a. operoje išgirsti tautinį instumentą yra tiesiog neįtikėtina. Grodama kanklėmis bandžiau įsilieti į vaidinamą pasaulį, pasinerti į euforiją, būtent tai mane ir sužavėjo. Esu pakylėta, jog turėjau galimybę tapti šio pastatymo dalimi” – Marija Briedytė, kanklių kryptingo ugdymo programos mokinė.

„Strazdas“ - mano pirmoji opera, kurioje tenka dalyvauti ir labai tuo džiaugiuosi. Broniaus „Kutavičiaus muzika, mano manymu, yra labai įdomi. Vienu metu ir lengva, ir sunki, bet tai tik įrodo kokia nuostabi yra jo sukurta opera. Per jo muziką aiškiai atsiskleidžia lietuviška tematika ir nuotaikos. Labai džiugu, kad B. Kutavičiaus vardas bus suteiktas mūsų muzikos mokyklai. S. Gedos žodžiai man pasirodė itin prasmingi ir gilūs. Sudėjus šias dvi meno formas gaunama išties nuostabi opera-poema, kurioje man yra labai didelė garbė dalyvauti“, – Dovydas Skuja, birbynės kryptingo ugdymo programos mokinys.

„Jei trumpai: pradžioje buvo nuostaba, paskui - pyktis ir nusivylimas. Vėliau darbas su savimi, visiškai netikėtas sau rezultatas ir, galų gale prisijaukintas kūrinys. O išgirdus atsiliepimus iš neeilinių žiūrovų - nuostaba ir pasididžiavimas savimi ir visu kolektyvu!

Panevėžio muzikinis teatras seniai turėjo tokį rimtą kūrinį ir tokią vertybinės simbolikos bei ženklų gausybe praturtintą sceną“ – mokytoja Agnė Jakštonienė, teatro choro artistė.  

„Dalyvavimas teatro projekte „Strazdas – žalias paukštis“, sustiprino Panevėžio kolegų, grojančių tautiniais instrumentais, bendradarbiavimą. Kai man buvo patikėta surinkti šią grupę, mane džiugino kolegų nuoširdumas ir susiklausymas siekiant bendro ir nelengvo tikslo“ – mokytojas Vidas Klišys, projekto tautinių instrumentų grupės vadovas.

„Laikas apsukęs ratą, pasikartoja dar sykį. Viskas keičiasi, mainosi, skleidžiasi iš naujo. Viską ką mes sugalvojame, daug kartų jau buvę, formos pavirtę į dulkes, vėlei vėl į formas sugrįžta. Skiriasi gal tik detalės arba žiūrėjimo taškas. Beveik po 40 metų suskambėjusi Broniaus Vaidučio Kutavičiaus opera – poema „Strazdas – žalais paukštis“ Panevėžio muzikiniame teatre, dar labiau sustiprino visų mūsų tikėjimą žmonėmis, vertybėmis, Lietuva. Panevėžio muzikos mokyklos tautinių instrumentų atlikėjų grupė didžiuojasi, kad turėjo galimybę prisiliesti prie mūsų šalies kultūrinio paveldo istorijos kūrimo. Ačiū Panevėžio muzikinio teatro direktorei, kad mus visus subūrė labai aukštam ir kilniam tikslui – mylėti savo kraštą, žmones, išsaugoti viską, kas geriausia, ko negali sunaikinti laikas…“

– mokyklos direktorė Žydrūnė Pilkauskienė.